IBM har släppt en uppdatering till sin QRadar Security Intelligence Platform som gör det möjligt att få tillgång till fler källor med data om säkerhetshot.
IBM säger att QRadar nu omfattar en länk till IBM X-Force, en säkerhetstjänst som övervakar 13 miljarder säkerhetshändelser per dag.

Till exempel kan de nya integreringarna upptäcka när flera misslyckade inloggningsförsök till en databasserver följs av en lyckad inloggning och åtkomst av kreditkortstabeller, som sedan följs av en uppladdning till ett tvivelaktig webbplats, sa IBM i ett uttalande.

Plattformen kommer även att integreras med IBMs organisatoriska riskprodukter.

Genom att tillämpa analys och kunskap om de senaste hoten och hjälpa till att integrera viktiga säkerhetsdetaljer planerar IBM att leverera prediktiv insikt och ett mer omfattande skydd, säger Brendan Hannigan, General Manager på IBM security systems.

Läs pressmeddelandet här


IBM-logo