Ny VD för IBM Svenska AB blir Johan Sandell
Den 14:e Januari blev det klart att Johan Sandell tar vd posten för IBM Svenska AB då företagets tidigare vd Leif Lindqvist lämnar efter 28 år.
― Jag ser fram emot att leda IBM i Sverige, säger Johan Sandell. IBM har en viktig roll att spela i Sverige. IBMs djupa kunskap om förändringsarbete och förmåga att leverera kundnytta kan göra den offentliga sektorn mer effektiv, hjälpa svenska företag bli mer konkurrenskraftiga och bidra till en hållbar utveckling i Sverige.
Johan Sandell har arbetat på IBM sedan 1983 och han har haft en rad ledande poster i flera Europeiska länder däribland 2 år i Sverige med ansvar för IBMs nordiska outsourcingverksamhet. Johan kommer närmast från tjänsten som vd för IBM i Finland.
Läs hela notisen från IBMs webbplats här
© Pedab Group AB 2011. Om Cookies på webbplatsen.