IBM fyller som bekant 100 år i år och med detta har de skapat ett antal varumärken i försöket att förbättra vårt samhälle.
Som en del av deras planer för en bättre framtid håller IBM och Stockholms stad ett unikt möte i Stockholms stadshus, den 11 oktober 2011.
IBM, i samarbete med Stockholms stad söker studenter, unga entreprenörer och unga politiker som vill staka ut sina idéer, planer, visioner och drömmar om Stockholm i framtiden.
Nu har de chansen att påverka Stockholm i framtiden.
En av de starkaste trenderna är att världen urbaniseras. Otaliga städer brottas just nu med samma frågor. Hur formar vi infrastruktur i framtiden? Hur länkar vi samman utbildningssystem, politik och näringsliv med staden som utgångspunkt? Hur bygger vi den moderna staden?
Ett antal ambassadörer kommer att väljas ut bland de 300 ungdomarna och dessa får sedan ta med sina idéer, planer, visioner och drömmar till ett möte samma kväll där några av Stockholms främsta makthavare inom politik, opinion, näringsliv, offentlig sektor, ideella organisationer och akademi, får ta del av detta och ge sina perspektiv, ta fasta på ungdomarnas idéer och forma dem till konkreta planer.